galeria zdjęć

Obejrzyj zdjęcia z naszych rejsów.

jachty

Zapraszamy na rejs w Tajlandii.
jachty

Zobacz jakimi jachtami pływamy.Najczęściej zadawane pytania.


Poniżej najczęściej zadawane przez Was pytania. Listę uzupełniamy w miarę pojawiania się nowych pytań.Pytania:


Odpowiedzi:

1. Nie mam doświadczenia żeglarskiego, czy to nie przeszkadza ?

Na naszych rejsach nie musisz mieć żadnego doświadczenia żeglarskiego. Wszystkie zasady niezbędne do sprawnego i bezpiecznego poruszania sie po jachcie, obsługi urządzeń i zachowania w różnych sytuacjach zostaną przedstawione podczas szkolenia na początku rejsu. Nasi skipperzy posiadają niezbędną wiedzę potrzebną do prowadzenia jachtu. Chętni mogą zostać przeszkoleni w szerszym zakresie.

2. Co ze sobą zabrać ?


3. Czy będę chorował na chorobę morską ?

Rzadko zdarza się, aby ktoś podczas rejsu chorował. Pływamy po spokojnych akwenach, gdzie kołysanie jest niewielkie, a przeloty możliwie krótkie.


4. Jaki jest wiek załogi ?

Jeśli rejsy są przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej jest to napisane w opisie konkretnego rejsu. Z naszego doświadczenia wynika, że wiek nie stanowi przeszkody w dobrej zabawie, wszystko zależy tylko od ludzi.


5. Jakie uprawnienia ma skipper ? Czy skipper jest doświadczony ?

Uprawnienia skippera :
- jachtowy sternik morski (patent uprawnia do prowadzenia jachtów do 18m długości bez ograniczenia akwenu),
- morski sternik motorowodny (patent uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych do 18m długości, bez ograniczenia mocy silników, bez ograniczenia akwenu)
- radiooperator w służbie morskiej SRC (GMDSS)
- operator radaru/ARPA na poziomie operacyjnym.
- obsługa elektroniki jachtowej: GPS, Navtex, Plotery, etc.
- Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ
- Instruktor ISSA
Na morzu ponad 1400 godzin i 5000 Mm.

6. Co będzie można zobaczyć podczas rejsu ?

Na większości rejsów spotykamy delfiny, podziwiamy piękne widoki mijanych wysp i wybrzeży. Ze względu na różnorodność akwenów, na których pływamy więcej szczegółów znajdziecie w opisach konkretnych rejsów.


7. A ile to kosztuje ?

Koszty wymienione są w opisach rejsów. Jeśli coś jest niejasne, prosimy o zadawanie pytań: Kliknij tutaj.


8. Jak dojechać do portu ? Ile to kosztuje ?

Jeśli transport z lotniska/autokaru nie jest wliczony w cenę, szczegóły zostaną przesłane mailem przed imprezą.


9. Kiedy i gdzie wymienić walutę i ile ?

W zależności od krajów w, lub przez jakie przebiega trasa rejsu waluty są różne. Aktualne kursy można sprawdzić pod adresem: tabela kursów walut NBP. Duża część kart płatniczych i kredytowych umożliwia bezprowizyjne wyjmowanie gotówki z bankomatów. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że kurs wymiany walut jest wtedy korzystniejszy, choć nie jest to regułą.


10. Czy trzeba gotować i sprzątać ?

Na jachcie mamy podział na wachty. Polega to na podzieleniu załogi na grupy (2-3 osobowe), które są w danym dniu odpowiedzialne za posiłki. Na jachcie gotujemy potrawy szybkie, ale smaczne - przecież jesteśmy na wakacjach :-). Sprzątanie - jeśli każdy po sobie zmiecie swoje śmieci, nie będzie problemu.


11. Ile czasu na zwiedzanie w każdym porcie ?

W portach mamy zazwyczaj dużo "czasu wolnego", każdy robi co chce, służymy pomocą i radą co jest interesujące w konkretnym miejscu. W zależności od potrzeb i chęci mamy od kilku godzin nawet do całego dnia. Niektóre wyspy szkoda odwiedzać "tylko na kilka godzin", warto zostać dłużej, wypożyczyć samochód, skuter czy motocykl i pozwiedzać - na to też jest czas.

12. Jakie mamy atrakcje/wygody na samym jachcie ?

Na jachcie mamy słońce, dobrą zabawę, wiatr - żeglowanie ! Z wygód poza oczywiście żeglowaniem, kąpaniem się w zatoczkach, podziwianiem pięknych widoków mamy sprzęt audio (CD/DVD w zależności od wyposażenia), komputer PC z możliwością skorzystania z internetu, i inne.

13. Jakimi trasami pływacie ?

Staramy sie robić małe przeloty dzienne, aby móc skorzystać z kąpieli, popływać w zatoczkach, zwiedzić niedostępne z lądu miejsca i nie zmęczyć sie przy tym ;-).
Dla pragnących wrażeń i większej ilości pływania (także nocnego ! ) zróżnicowaliśmy naszą ofertę, a także możemy przygotować rejsy na zamówienie.

14. Co z jedzeniem ?

Jedzenie kupujemy zazwyczaj na miejscu ze względu na indywidualne potrzeby i upodobania załogi. Nie chcemy narzucać Wam naszego sposobu żywienia, jednak na pewno pomożemy w wyborze i zakupie odpowiednich na jacht produktów i ich ilości. Możliwe jest także zamówienie zaprowiantowania.

15. Jeszcze nie pływałem, czy dam sobie radę?

Na naszych rejsach nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego, zostaniecie przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa, przedstawione zostaną zasady poruszania sie po jachcie i używania jachtowych urządzeń. Skipper posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia jachtu. Dla chętnych dodatkowe szkolenie z m.in. nawigacji, locji czy meteorologii.

16. Czy muszę mieć paszport/wizę ?

W zależności od rejonu, w którym będziemy pływać potrzebny jest tylko dowód osobisty, paszport ew. także wiza. W rejsach po morzu Śródziemnym, gdzie wchodzimy do portów spoza strefy Schengen potrzebny jest także paszport.

17. Czy brać śpiwór ?

W rejsach wakacyjnych, do Grecji, Chorwacji na wody Morza Śródziemnego nie ma takiej potrzeby. W innych rejsach po akwenach chłodniejszych przydaje sie własny śpiwór, choć zapewniamy koce i pościel.

18. Jaka waluta ? Jaki przelicznik ?

W zależności od rejonu w jaki sie udajemy obowiązują różne waluty. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kursów w przyszłości (a szkoda ;-) ).

19. Czy jest na jachcie ktoś, kto udzieli pierwszej pomocy ?

Tak, skipper jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

20. Czy rejs odbędzie się mimo brzydkiej pogody ?

Pływamy w miejscach, gdzie pogoda "musi" być dobra, albo bardzo dobra :-)
Jeśli warunki pogodowe zmuszą nas do tego zmodyfikujemy trasę w najodpowiedniejszy sposób.

21. Gdzie mogę się umyć ?

Na jachcie znajdują się łazienki, wyposażone w prysznice, umyć można się także w portach.

22. W co się spakować ?

Spakować się polecamy w miękką torbę, która łatwo można zwinąć i schować do schowka na jachcie lub płasko położyć pod materacem. Nie pakujcie sie w twarde walizki podróżne !!! Bardzo utrudnia to potem ich przetrzymywanie na jachcie.

23. Jakie są plaże ?

Wszystko zależy od rejonu. W Chorwacji plaże są w znakomitej większości kamieniste lub żwirowe. W Grecji znajdziemy zarówno piaskowe, żwirowe i kamieniste. Na Wyspach Kanaryjskich, Karaibach, Seszelach - głównie piaskowe.

24. Czy będzie miejsce na trzymanie ubrań i kosmetyków ?

Tak, oczywiście. jachty wyposażone są w "szafy" i schowki (bakisty) o dość dużej pojemności, także w łazienkach znajdują się szafeczki na przybory toaletowe, kosmetyki, etc. Polecamy zabranie ze sobą kosmetyczki. Nie zawsze mamy do dyspozycji całą łazienkę tylko dla siebie.

25. Czy będziemy żeglować nocą ?

Jeśli tylko będziemy mieli na to ochotę lub trasa rejsu nie pozwoli inaczej będziemy żeglować nocą. Każdy będzie miał możliwość sprawdzenia się za sterem jachtu, cały czas nad jachtem będzie czuwał także skipper.

26. Ile czasu dziennie będziemy żeglować, czy będzie czas wolny ?

W zależności od zaplanowanej trasy będziemy żeglować od 3-4 godzin nawet do całego dnia, oczywiście z postojami na kąpanie, zwiedzanie ciekawych miejsc i zatoczek etc.
Rejsy z większą ilością pływania są szczegółowo opisane pod tym kątem.

27. Czy i gdzie będę mógł naładować telefon komórkowy, aparat, MP3 ?

Na jachcie będzie możliwość naładowania telefonów, odtwarzaczy MP3, aparatów, etc.Nie wszystkie pytania przenieśliśmy na nową szate graficzną, prosimy o chwilę wyrozumiałości.

Jeśli macie inne pytania odnośnie naszych imprez piszcie na adres: info@ortemsails.pl


OrtemSails © - Wszelkie prawa zastrzeżone                              engine by Lemniskata                                                    Designed by Parsley Studio